Układanie kostki brukowej na schodach

Kostka brukowa jest doskonałym materiałem na schody. Wytrzymała, odporna zarówno na bardzo wysokie, jak i na niskie temperatury, a także estetyczna, stworzy w twoim ogrodzie ciekawą kompozycję. Jak zbudować schody z kostki brukowej?

W pierwszej kolejności zrób projekt i wyznacz teren robót

W projekcie schodów z kostki brukowej, dostępnej w naszej ofercie, bardzo ważne będzie określenie ilości stopni, ich wysokości oraz szerokości. Wymiary schodów określa się na podstawie wielokrotności wymiarów kostki brukowej. Ponadto szerokość stopnia należy dostosować do stopy człowieka. Mając gotowy projekt możesz przystąpić do wyznaczenia miejsca, w którym mają stanąć schody z kostki brukowej. Nie zapomnij o zaznaczeniu w gruncie położenia najwyższego i najniższego stopnia. Obszar posadowienia schodów obtocz sznurkiem, rozpiętym między palikami, wbitymi do gruntu.

Przygotuj grunt i stwórz podbudowę pod schody

Przed stworzeniem podbudowy należy pozbyć się czterdziestocentymetrowej warstwy ziemi rodzimej. Po jej usunięciu wysyp piętnastocentymetrową warstwę pospółki piaskowo-cementowej. Utwardź pierwszą warstwę podbudowy zagęszczarką płytową.

Osadź elementy brzegowe i stwórz podbudowę pod stopnie

Kolejnym etapem układania kostki brukowej na schodach jest osadzenie elementów brzegowych kostki. Wykop w ziemi niewielkie dołki i wypełnij je półsuchym betonem. Wbij palisady na wysokość około 19 cm, wystające części elementów brzegowych obudowując warstwami z betonu. Następnie zagęść podbudowę wysypaną na stopniach ręcznym ubijakiem do kostki. Ponieważ kostka brukowa musi wystawać ponad poziom palisad, należy stworzyć odpowiednią ilość warstw podbudowy. Na końcu wysyp dwa centymetry piasku, wymieszanego z cementem.

Jak układać kostkę brukową pod stopnie?

Pojedyncze elementy kostki brukowej wbijaj, używając gumowego młotka brukarskiego. Wykorzystaj poziomicę, aby zweryfikować prawidłowość układania kostki. Powstałe szczeliny uzupełnij fugą do spoinowania kostki, zaprawą lub sypkim piaskiem.

Układanie kostki brukowej na schodach nie jest skomplikowane, o ile będziesz trzymać się powyższych zasad.