Układanie kostki brukowej – krok po kroku

Kostka brukowa jest materiałem budowlanym, doskonale nadającym się na tarasy, schody czy podjazdy. Swoją uniwersalność zawdzięcza swoim właściwościom: odporna na skrajne, zarówno wysokie, jak i niskie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne, a także niezwykle estetyczna pozwoli stworzyć zadziwiające kompozycje, które przetrwają lata. Kluczem jednak do cieszenia się podjazdem z kostki brukowej jest jej odpowiednie ułożenie. Poznaj je z nami.

Podbudowa

Pierwszym etapem prac układania kostki brukowej jest stworzenie właściwej podbudowy. Odpowiednie przygotowanie podłoża sprawi bowiem, że nawierzchnia z kostki nie będzie zapadała się i nie będzie rozjeżdżała w czasie użytkowania. Grubość tworzonej podbudowy zależeć będzie od rodzaju gruntu oraz sposobu użytkowania nawierzchni. Inną jej funkcją będzie zapewnienie wodzie odpływu w bezpieczne miejsce, dlatego podłożu należy nadać 3-4% spadek.

Podbudowę usypuje się z następujących kruszyw:

  • tłucznia
  • żwiru
  • grysu
  • żużlu
  • klincu

Grubość podbudowy wynosić powinna około 25-45 cm.

Pamiętaj o spoinach

Kolejnym etapem układania kostki brukowej będzie przygotowanie spoin, gwarantujących stabilność i trwałość nawierzchni. Powinny mieć one szerokość do 5 mm i być wypełnione piaskiem. Dzięki temu kostki nie będą się przesuwały nierównomiernie, a ich górne krawędzie nie będą się odpryskiwały.

Układanie kostki brukowej

Samo układanie kostki brukowej nie jest zadaniem skomplikowanym.

Ważne, aby przy dużych powierzchniach układać kostkę przynajmniej z trzech palet jednocześnie, co zniweluje różnice kolorystyczne. Poza tym pamiętajmy, aby kostkę układać luźno i prowadzić prace od czoła. Wzory skośne i po przekątnej w stosunku do kierunku jazdy lub też wzory kostek o różnej wielkości zapewnią większą wytrzymałość powierzchni. Będzie ona także cichsza i trwalsza. Ostatnim etapem układania kostki brukowej będzie jej zagęszczanie, aż do uzyskania stateczności nawierzchni. Koniecznym może okazać się ponowne wypełnienie spoin piaskiem.