Tarasy z kostki brukowej – wady i zalety

Kostka brukowa jest materiałem, który ma wiele zastosowań. Wytrzymała i estetyczna, służy do budowania chodników oraz parkowych alejek. Chętnie wykłada się nią place i skwery, jednak coraz częściej zauważyć możemy ją w… prywatnych ogródkach.

Tarasy z kostki brukowej cieszą się bowiem niezwykłą popularnością, ze względu na ich zalety. Chociaż nie pozbawione są wad, idealnie spełnią swoje zadanie jako tarasowe podłoże. Wszystkiego, co warto o nich wiedzieć, dowiesz się z naszego wpisu.

Szeroki wybór

Przede wszystkim kostka brukowa to materiał, dostępny w wielu różnych kształtach, kolorach oraz sposobach wykończenia, dlatego z łatwością dopasujemy ją do reszty elementów w ogrodzie. Razem z elewacją, taras z kostki brukowej stworzy zachwycającą, spójną całość.

Sposób montażu

Kolejną zaletą tarasów z kostki brukowej jest prosty i szybki sposób montażu. Kostka nie musi być powiązana z fundamentami budynku, nie potrzebna jest jej betonowa wylewka, specjalistyczne kleje i fugi. Nie potrzebne są także systemy hydroizolacji. Ponadto kostkę brukową budujemy bezpośrednio na gruncie, nie montując kostek na stałe do podłoża. Dzięki takiemu sposobowi montażu możemy łatwo wymieniać uszkodzone elementy w trakcie użytkowania tarasu.

Odporność na uszkodzenia

Tarasy z kostki brukowej są nie tylko estetyczne ale także odporne na skrajne warunki atmosferyczne, na które taras jest nieustannie narażony.

Ponadto dzięki opisanemu wyżej sposobowi montażu ruchy kostki w zimie nie będą stanowiły zagrożenia dla trwałości i wyglądu tarasu. Aby jednak cieszyć się w pełni naszym tarasem, warto kostki poddać impregnacji, która zabezpieczy je przed powstawaniem plam i ułatwi usuwanie zabrudzeń.

Wad kostki brukowej jest niewiele. Należy do nich nadmierne nagrzewanie się tarasu podczas bardzo słonecznych dni, zbierający się w szczelinach brud oraz dyskomfort przy upadku. Nie dla każdego także komfortowe będzie chodzenie po takim tarasie „na boska”; kostka bowiem może być nieprzyjemna w dotyku.