Schody z kostki brukowej to dobre rozwiązanie

Schody z kostki brukowej to idealne rozwiązanie nie tylko ze względu na właściwości fizyczne tego materiału budowlanego, ale przede wszystkim ze względu na jego estetykę i dekoracyjność. Schody takie, w przeciwieństwie do na przykład schodów drewnianych, będą bezpieczne w użytkowaniu, ze względu na swoją chropowatą, antypoślizgową powierzchnię. Materiał ten jest także odporny na ścierane, na które tak narażone są schody, a także na uszkodzenia mechaniczne. Odporne na skrajne, zarówno te wysokie, jak i niskie, temperatury, będą nam służyć długie lata. Schody z kostki brukowej to także schody, które wyjątkowo łatwo będzie nam utrzymać w czystości, nawet w ich zakamarkach.

Z nami dowiesz się, jak je prawidłowo zbudować.

Projekt

W schodach z kostki brukowej wyjątkowo ważny jest ich projekt. Należy zatem określić ilość stopni, a także wysokość oraz szerokość schodów. Szerokość stopnia powinna być dostosowana do stopy ich użytkowników, aby mogli wygodnie się po nich poruszać. Ponadto wymiary schodów powinny być tworzone w oparciu o wielokrotność kostki brukowej. Warto zachować jednakową szerokość i głębokość stopni, nie tylko ze względu na walory estetyczne, lecz przede wszystkim ze względu na rytm wchodzenia lub schodzenia.

Elementy brzegowe

W trakcie konstruowania schodów z kostki brukowej bardzo ważne są elementy brzegowe. One bowiem zapewniają stabilność całej konstrukcji. Niepoprawnie osadzone obrzeża, powodują niestabilność obudowy pod kostki, a tym samym ruchomość całej konstrukcji. Dlatego też palisad pod schody z kostki nie powinno wbijać się bezpośrednio do podłoża, a do podbudowy z betonu. W tym celu trzeba wykopać niewielkie dołki, wypełnione półsuchym betonem, a następnie wbić palisady. Wystające części elementów brzegowych obudowuje się warstwami z betonu. Palisady wbijamy się na wysokość około 14-19 cm). Pamiętajmy, aby palisady tworzące krawędzie stopni były rozmieszczone w jednakowych odstępach. Dzięki temu wchodzenie i schodzenie będzie bezpieczne i komfortowe.