Projektowanie kostki brukowej na taras

Taras z kostki brukowej będzie nie tylko estetyczny, elegancki i dekoracyjny, lecz również trwały i wytrzymały. Nie straszne mu będą ani srogie mrozy, ani upalne lata. Odporne, twarde, solidne podłoże, odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a przy tym wyjątkowo łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu w porządku; oto co zyskujesz, decydując się na taras z kostki brukowej. Jak jednak zaprojektować kostkę brukową na tarasie, aby właściwie spełniała swoje zadanie?

Teren pod taras

To, z czego i gdzie zostanie zbudowany nasz taras, powinno zostać uzgodnione już na poziomie projektu, bowiem taras z kostki brukowej nie może być stawiany na wgłębieniu, niecce lub na innym wilgotnym gruncie. Napływająca woda może bowiem pogorszyć nośność podbudowy. Jeśli zaś zimą przemarznięty grunt ulegnie deformacji, będzie to skutkowało wybrzuszeniami w tarasie.

Miejsce, w którym będzie nasz taras powinno zostać wyznaczone powbijanymi w ziemię palikami, połączonymi sznurkami. Pamiętajmy, aby obrys był o pół metra większy od planowanego tarasu.

Następnie wykopujemy warstwę urodzajną gruntu na głębokość około 30-40 cm, oczyszczając ziemię z chwastów i korzeni.

Układanie kostki

Kostka brukowa na taras została zaprojektowana tak, aby zachwycać wielością kolorów oraz mnogością wzorów, jakie możemy z niej układać.

Aby jednak prezentowała się należycie, trzeba ja odpowiednio ułożyć.

Pojedyncze kostki należy zatem kolejno wbijać do podłoża, zaczynając od brzegów. Poszczególne elementy możemy przyciąć za pomocą gilotyny lub specjalnej piły do kostki brukowej, jeśli nie będą pasować idealnie do naszego projektu.

W tym, jaki wygląd ostatecznie osiągnie nasz taras ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Kostkę zatem możemy układać w geometryczne kształty, linie oraz fale. Możemy wykorzystać tylko jeden kolor, a możemy pokusić się o różne kolory, przeplatając je ze sobą lub tworząc malownicze wyspy. Za pomocą kostki brukowej możemy oddzielić poszczególne elementy tarasu, takie jak na przykład schody.