Oświetlenie w ogrodzie – klimat, piękno i… bezpieczeństwo

Aranżacja ogrodu to nie tylko sadzenie roślin i wytyczanie ścieżek między nimi, ale także stworzenie estetycznej i komfortowej przestrzeni do relaksu. W dobrze urządzonym ogrodzie domownicy mogą odpocząć zarówno w dzień, jak i po zmroku, zwłaszcza w ciepłe, letnie wieczory, dlatego istotną rolę odgrywa instalacja odpowiedniego oświetlenia. Oświetlenie ogrodu pełni wiele funkcji, które wpływają na estetykę przestrzeni na zewnątrz oraz jej praktyczne wykorzystanie. Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów lamp i reflektorów przeznaczonych do zastosowania na zewnątrz, wybór zatem nie należy do najprostszych. O tym, jak ważne znaczenie ma oświetlenie oraz jakie najlepiej wybrać do ogrodu, przeczytasz w poniższym artykule.

Jakie znacznie ma oświetlenie w ogrodzie?

Oświetlenie w ogrodzie zwykle kojarzy się z przytulnym zaaranżowaniem przestrzeni, która dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu źródeł światła wygląda nastrojowo i bardzo estetycznie. Z pomocą lamp i reflektorów można wyznaczyć miejsce do relaksu oraz przestrzeń do biesiadowania przy grillu. Dzięki temu tworzy się idealną scenerię do spędzenia romantycznych wieczorów we dwoje czy też przyjemnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Ponadto dobrze dobrane oświetlenie ogrodów podkreśla ogólny styl aranżacyjny budynków oraz wpływa na estetykę całej działki. Funkcja dekoracyjna jest niewątpliwe jedną z najważniejszych, które decydują o wyborze oświetlenia, niemniej jednak nie jest ona jedyna.

Poza stworzeniem magicznego klimatu oświetlenie ma również znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Ustawienie lamp na ścieżkach prowadzących do drzwi wejściowych czy wytyczenie granicy podjazdu do garażu ułatwia poruszanie się po zmroku. Dzięki temu domownicy mogą swobodnie wjeżdżać do garażu lub z niego wyjeżdżać, bez obaw o najechanie donic z kwiatami czy ozdobnych krzewów. Oświetlona przestrzeń gwarantuje odpowiednią widoczność i ułatwia zlokalizowanie różnych obiektów w ogrodzie. Oprócz tego montaż oświetlenia z czujnikiem ruchu odstrasza nieproszonych gości takich jak np. zwierzęta czy potencjalni włamywacze.

Oświetlenie ogrodowe – jakie wybrać?

Wybór oświetlenia ogrodowego zależy od preferencji domowników, ich budżetu oraz możliwości montażowych. Najczęściej wybieraną formą oświetlenia są wbijane w ziemię lampy solarowe. Nastrojową dekorację stanowią również przenośne latarenki oraz ozdobne kule ogrodowe. Oprócz nich dużą popularnością cieszą się też kinkiety i reflektory mocowane do elewacji budynku najczęściej przy drzwiach wejściowych lub tarasach. Osoby, które są na etapie projektowania przestrzeni, mogą się także zdecydować na instalowane w podłożu lampy najazdowe. Ten rodzaj oświetlenia świetnie nadaje się do oznaczania podjazdów oraz alejek. Projektując ogród, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm takich jak np. Centrum Brukarskie Alwil, które zajmie się zarówno rozplanowaniem, jak  i montażem oświetlenia.