Oświetlenie ogrodów – jak zaprojektować?

Ogród to miejsce, które nie tylko zdobi dom, ale jest również miejscem relaksu i wspólnego spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Kluczowym elementem ogrodu, który pozwala w nim swobodnie przebywać po z mroku jest odpowiednie oświetlenie. Oczywiście oświetlenie w ogrodzie musi mieć nieco inne właściwości, niż to montowane w domach. Dlatego, zanim wybierzemy lampy ogrodowe, warto wcześniej zaprojektować oświetlenie ogrodu z uwzględnieniem najważniejszych zasad.

Oświetlenie ścieżek i chodników

Ważnym elementem podczas projektowania i wybierania oświetlenia w ogrodzie jest zadbanie o to, aby zapewnić widoczność chodnika, podjazdu oraz furtki i wejścia do domu. Jest to kwestia nie tylko bezpieczeństwa, ponieważ lampy przy kostce brukowej lub podjeździe do garażu stanowią także doskonałą dekorację. Oświetlenie ogrodów oraz ścieżek warto dopasować do stylu oraz materiału, z którego wykonano podjazd lub chodnik. Dzięki temu całość będzie spójna.

Warto również zwrócić uwagę na ilość lamp oraz intensywność światła. Ogrodowe oświetlenie powinno pozwolić swobodnie poruszać się po chodnikach po zmroku. Ilość lamp będzie zależała od ich rodzaju. W przypadku lamp montowanych w ziemi bezpośrednio przy chodniku odległości między nimi powinny wynosić od 1 do 1,5 metra. Natomiast w przypadku lamp montowanych na elewacji domu, może się okazać, że jedna lampa będzie wystarczająca, aby oświetlić wejście do domu.

Dostępne lampy ogrodowe

Do wyboru mamy lampy umieszczane w ziemi, na elewacji budynku lub lampy wiszące. Lampy, które montowane są na ziemi dostępne są w licznych wersjach, jeśli chodzi o ich wysokość. Mogą to być lampy przypominające latarnie o wysokości 50 cm lub też lampy, które w całości umieszczone są w ziemi.

Lampy montowane na elewacji budynku zazwyczaj przyjmują formę kinkietów. Jeśli montowane są w strategicznych miejscach, jak wejście do domu lub garażu, można wybrać modele wyposażone w czujniki ruchu. Dzięki temu lampa włączy się sama, kiedy tylko ktoś pojawi się w zasięgu czujnika. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie trzeba pamiętać o włączeniu i wyłączeniu oświetlenia. Lampy ogrodowe to również lampy solarne oraz LED. Dostępne są w różnych kształtach oraz stylach, dzięki czemu wpasują się w każdy ogród.