Na czym polega zjawisko klawiszowania w kontekście kostki brukowej?

Problem klawiszowania kostki brukowej i chodnikowej dotyczy wielu miast w Polsce. Zjawisko to polega na pionowym przemieszczaniu się płyt chodnikowych lub kostki brukowej pod wpływem nacisku. Nazwa wzięła się stąd, że ruchy płyt przypominają naciskane klawisze fortepianu lub pianina.  Czy można coś z tym zrobić?

Główne przyczyny niestabilnych chodników

Klawiszowanie kostki jest powodowane głównie przez nieodpowiednie przygotowanie podbudowy chodnika (dlatego tak ważne jest zatrudnienie profesjonalnej firmy do tego typu prac) oraz nieprawidłowe korzystanie z chodnika np.  poprzez parkowanie na nim samochodów, co powoduje zbyt duży nacisk i przesuwanie fug.

Efektem takich działań jest powolne niszczenie kostki. Może to powodować nawet uszczerbek na zdrowiu pieszych, którzy potykając się na zapadniętej płycie mogą nabawić się poważnej kontuzji. Ponadto w klawiszującym chodniku zbiera się woda deszczowa, przez co powstają kałuże, a droga staje się trudna do przejścia.

Niestabilne płyty prowadzą do dalszych pęknięć, ukruszeń i nierówności, przez co zniszczenia postępują bardzo szybko, a chodnik zamiast służyć przez wiele lat, nadaje się do gruntownej naprawy.

Jak zapobiegać klawiszowaniu kostki?

Klawiszowaniu najlepiej jest zapobiegać na etapie projektowania i wykonywania chodnika. Należy profesjonalnie wykonać wszystkie etapy budowy i zwrócić szczególną uwagę na to, by podbudowa posiadała odpowiednie: grubość, cechy nośne i filtracyjne oraz była wykonana z przeznaczonego do tego kruszywa. Ponadto należy pamiętać o:

  • ubiciu kostki do ziemi pod koniec układania, aby upewnić się, że jest stabilna,
  • spoinowaniu powierzchni,
  • wypełnieniu szczelin piaskiem.
  • czyszczeniu kostki.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, najlepszym rozwiązaniem podczas projektowania i budowy chodnika jest zatrudnienie osób specjalizującym się w brukarstwie. Zadbają oni o odpowiednią stabilizację i wyprofilowanie gruntu, dobiorą najlepsze materiały, właściwie wykonują prace przygotowawcze, a na koniec solidnie ułożą i wzmocnią chodnik. Zleceniodawcy pozostanie cieszyć się z inwestycji przez długie lata.