Kilka słów o układaniu kostki brukowej

Kostka brukowa to bezsprzecznie niezwykle popularny materiał do wykonywania podjazdów pod dom, schodów czy tarasów. Nie ma czemu się dziwić. Jest bardzo praktyczna i doskonale utwardza nawierzchnię. Dzięki niej przed domem nie tworzy się błoto ani kałuże. Kostka jest łatwa do odśnieżania w zimie, a do tego bardzo trwała. Można po niej jeździć nawet ciężkimi samochodami. Warto wiedzieć kilka rzeczy o jej układaniu.

Doświadczenie

Prawidłowo ułożona kostka brukowa powinna odprowadzać wodę z jej powierzchni. Jeśli z jakiegoś powodu nie można uzyskać skosów, by woda spływała na nieutwardzony grunt, fachowcy powinni zlecić położenie dodatkowych odwodnień, które będą odprowadzały nadmiar wody np. do kanalizacji deszczowej. Kostkę da się położyć samemu, jednak zdecydowanie lepiej jest zlecić to zadanie doświadczonej i polecanej ekipie. Przede wszystkim dysponuje ona odpowiednim sprzętem, dzięki czemu układanie kostki brukowej przebiega szybko i rzetelnie. Kostka położona przez fachowców będzie solidnie ubita, a jej fragmenty nie będą ruszać się, ani odpadać, zwłaszcza przy brzegach podjazdu. Doświadczenie ekipy jest szczególnie istotne jeśli chodzi o układanie skomplikowanych wzorów z kostki. W przypadku, gdy w grę wchodzą jej różne kolory i kształty, profesjonalizm ekipy może mieć ogromny wpływ na finalny efekt.

Etapy układania kostki

Jak przebiega układanie kostki w poszczególnych etapach? Prace rozpoczyna się od tzw. korytowania, czyli wykonania zagłębienia w gruncie w miejscu, w którym ma być przeprowadzony podjazd. Dopiero wtedy można zamontować odwodnienia, jeśli są konieczne. Następnym etapem jest ustawienie krawężników. Zaraz po nim wykonuje się podbudowę stabilizującą grunt i warstwę podkładową. Dopiero po nich można ułożyć kostkę. Po wyłożeniu nawierzchni kostkę ubija się dedykowanym wibratorem powierzchniowym ze specjalną nakładką ochronną. Szczeliny zasypuje się drobny piaskiem. Po zmieceniu jego nadmiaru, podjazd jest gotowy do użytku.